Een nieuwe naam en een nieuw logo

6 september 2025

De NVBS gaat up-to-date haar 95-jarig jubileum in

Misschien is het al opgevallen: op de website staat het nieuwe logo van de NVBS. De aanleiding voor het laten ontwikkelen van dit nieuwe logo is dat de NVBS in 2026 haar 95-jarig jubileum viert.

Door de jaren heen heeft de vereniging vele veranderingen doorgemaakt. Ook nu moet de NVBS zich blijven ontwikkelen om relevant te blijven binnen de spoor- en tramwereld en om aantrekkelijk te zijn voor nieuwe generaties. Want zij bepalen immers de toekomst van de vereniging. Die ontwikkeling vraagt niet alleen om nieuwe activiteiten, maar moet ook zichtbaar zijn in de uitstraling van de NVBS als vereniging. Daarom is besloten de communicatieve elementen van de vereniging te actualiseren.

Wat verandert er?

Vanaf september 2025 worden belangrijke wijzigingen doorgevoerd in de externe profilering van de NVBS. Deze veranderingen richten zich vooral op twee elementen: de naam en het logo. Vanaf nu presenteert de NVBS zich met een nieuwe naam: NVBS – Railvereniging van toen en nu.

Daarbij blijft de officiële naam van de vereniging (Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen) in de statuten overigens ongewijzigd. Tegelijkertijd wordt een nieuw logo geïntroduceerd. Deze stappen vormen een bewuste vernieuwing van de presentatie van de vereniging, zonder afstand te doen van de waarden waarvoor de NVBS al bijna een eeuw staat.

Een nieuwe naam: van formeel naar toegankelijk

De afkorting NVBS, sinds 1931 bekend, blijft het herkenbare hart van de naam en daardoor behoudt de NVBS haar reputatie in de spoor- en tramwereld. De oude lange naam ‘Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen’ voldoet echter niet meer als eigentijdse beschrijving van wat de NVBS is en doet. Het is een erg formele en enigszins ouderwetse naam, die niet aanspreekt bij de jonge generaties en die niet past bij een organisatie die zich toegankelijk en eigentijds wil presenteren. Daarom is gekozen voor de toevoeging ‘Railvereniging van toen en nu’ aan de afkorting NVBS. Deze naam is krachtig, uitnodigend en duidelijk, en vat in begrijpelijke taal samen wat de NVBS is: een vereniging voor iedereen met interesse in alle vormen van railvervoer – van stoomtram tot hogesnelheidstrein, van verleden tot toekomst.

Een nieuw logo dat tijdperken verbindt

Bij een nieuwe communicatieve positionering hoort ook een nieuw logo. Het klassieke beeldmerk met gestileerde letters en de twee tractievormen (stoomlocomotief en elektrische tram) is na meer dan vier decennia vervangen door een krachtiger en herkenbaar beeld dat symbool staat voor de missie van de NVBS. Daarbij is het belangrijk om als organisatie het verleden niet uit het oog te verliezen. Wezenlijke elementen die het beeld van de NVBS sinds 1931 bepalen zijn behouden en vormen daarmee een link tussen ‘toen’ en ‘nu’, geheel passend bij de nieuwe naam.

Aan het logo-ontwerp liggen de volgende keuzes ten grondslag:

  • Tijdslijn: het logo toont een klassieke stoomlocomotief naast een moderne tramkop. Dit beeld maakt in één oogopslag duidelijk dat de NVBS zich richt op het volledige tijdspectrum en op alle vormen van railvervoer: van het verleden tot het heden en de toekomst van zowel de spoor- als de tramwegen. Tevens vormen deze elementen een subtiele verwijzing naar het motto ‘van toen en nu’.
  • Beweging: de schuine lijn tussen de twee voertuigen symboliseert vooruitgang, verbinding en een doorgaande lijn van ontwikkeling in de railgeschiedenis.
  • Typografie: de stevige, schreefloze letters van NVBS onderstrepen continuïteit met het oude logo en betrouwbaarheid, maar zijn tegelijkertijd ook modern en goed leesbaar, zowel digitaal als in druk.
  • Kleur: het heldere blauw straalt professionaliteit, vertrouwen en stabiliteit uit – kwaliteiten die passen bij een vereniging met een rijke traditie en een serieuze inhoud.

Het logo is ontworpen om herkenbaar, tijdloos én veelzijdig inzetbaar te zijn in alle media: van websites tot spandoeken, van tijdschriftomslagen tot de socialmedia-kanalen.

Wat er verandert en wat blijft

Wat verandert, is de externe profilering: in communicatie, op evenementen en in publicaties presenteert de NVBS zich voortaan uitsluitend met de nieuwe naam en het nieuwe logo. Het nieuwe logo zal veelvuldiger en prominenter ingezet worden om de opgefriste en vernieuwde NVBS (weer) op de kaart te zetten als de grootste vereniging op railgebied in Nederland. Ook de website van de NVBS krijgt binnenkort een nieuw design en bovendien wordt de zoekfunctie sterk verbeterd.

Wat onveranderd blijft, is de passie voor spoor en tram van de NVBS en haar leden. De inzet voor kennis­deling, ontmoeting, beleving en inspiratie. Deze vernieuwing is daarom geen radicale breuk met het verleden, maar een natuurlijke ontwikkeling, gericht op een toekomst waarin de NVBS relevant blijft voor een breed publiek. Alleen op die manier kan de NVBS in het jaar 2031 haar tweede eeuw succesvol en springlevend ingaan. Een vereniging die staat voor geschiedenis én actualiteit, voor enthousiasme én expertise – kortom: een echte railvereniging van toen en nu.

Kees Wielemaker, voorzitter NVBS