Sporen uit het verleden 27: trams in West-Brabant
6 juni 2026 - 10:15 tot
20 juni 2026 - 19:00
Boeken t/m 22 mei 2026
Leden: 60
Niet-leden: 75
Boek nu

Belangstellings­registratie

Betreft(Vereist)
Vul hier het gebied of de gebieden in waarop je veel kennis bezit, en waarover andere verenigings­leden je zouden mogen bevragen.
Hierbij kun je denken aan: categorie (reizigers­vervoer, goederen­vervoer, tram, metro); domein (materieel, infra­structuur, sein­wezen, logistiek, plaats­bewijzen); locatie (land, regio, stad); bedrijf (Arriva, DB Cargo etc.).
Het mailadres (of telefoon­nummer) waarop anderen je kunnen bereiken.
Hier kun je een link naar je eigen website invullen.

Sporen uit het verleden 27: trams in West-Brabant

In de reeks spoorzoekersexcursies zijn dit keer de trams in West-Brabant aan de beurt. De eerste tramlijnen in deze regio werden geopend in 1882, de meeste werden in 1937 opgeheven. Er werd gereden op kaapspoor, 1067 mm. Per touringcar verkennen we de lijnen van de Stoomtramweg-Maatschappij (Antwerpen-)Bergen op Zoom-Tholen (A)BT, de Zuid-Nederlandsche Stoomtramweg-Maatschappij (ZNSM) en de maatschappijen met de welluidende namen N.V. Exploitatie van Buurtspoorwegen in Nederland (EBN) en Sa. Antwerpsche Maatschappij voor den dienst van Buurtspoorwegen (AMDB). We maken wandelingen op fraaie voormalige tracés en zien vroegere wachthuisjes, haltegebouwtjes, dienstwoningen en stations, en historische dijkcoupures en bruggen. Als deskundige gaat Marius Broos met ons mee, gewaardeerd lid van onze vereniging, die veel heeft gepubliceerd over het spoorvervoer en de geschiedenis van deze streek.

Een stoomtram van de ZNSM bij Hotel Franken (links achter de bomen) in Steenbergen, gezien vanaf de Grintweg (de huidige Burgemeester van Loonstraat) in noordelijke richting, periode 1910-1919. Foto Nauta – Velsen, uitgever (SNR)

De excursie vindt plaats op de zaterdagen 6 en 20 juni en start om 10.15 uur op het Stationsplein voor station Roosendaal. Onderweg staan enkele wandelingen op het programma. In de ochtend is er een koffiemoment en in de middag tijd voor een drankje en (borrel)plankje. Rond 18.45 uur eindigt de excursie bij station Breda en kunnen de deelnemers die dat willen op eigen kosten genieten van een avondmaaltijd op loopafstand van het station. Er wordt voor gezorgd dat eenieder om 21.15 uur de trein kan halen.

De voormalige dienstwoningen van de ZNSM in Willemstad, 24 januari 2026. Foto Frank Hoogenboom

Tarieven en inschrijving
Het excursietarief bedraagt € 60,00 voor leden (code 2607A) en € 75,00 voor niet-leden (2607B), koffie en een lokale versnapering, drankje met bittergarnituur en een ‘Speurboekje’ inbegrepen. Boek deze excursie gemakkelijk en snel via de SNE-Reiswinkel. Let op: log eerst in en boek dan een reis. Inloggen gaat via de blauwe button ‘Mijn NVBS’ rechtsboven in het scherm.
Kun je alleen deelnemen op 6 juni vul dan bij “bestellingsnotities” tevens de letter A in en voor 20 juni de letter B. Ben je op beide dagen beschikbaar, vul dan AB of BA (de eerste letter interpreteren we dan als de voorkeursdatum) in en houd voorlopig beide dagen vrij. Bij overtekening hebben leden voorrang.

Ga naar de Reiswinkel

Heb je geen mogelijkheid om je via de webwinkel aan te melden, maak dan de reissom over op bankrekening NL29 INGB 0000 636691 van de Stichting NVBS-Excursies te Hoofddorp onder vermelding van boekingscode, lidmaatschapsnummer, postcode/huisnummer, e-mailadres (@ vervangen door at) en eventuele dieetwensen. Bij onvoldoende invulruimte kun je ook een mail sturen naar sne@nvbs.com. Je betaling dient uiterlijk op 22 mei te zijn bijgeschreven. Aanmelders ontvangen in de week van 25 mei nader bericht. Het minimumaantal deelnemers bedraagt 80, het maximum 100. Contactpersoon is Frank Hoogenboom.

Kopfoto: stoomlocomotief ABT 17 (Backer & Rueb, Breda 212/1903) met een personenrijtuig en een bagagewagen in de Stationsstraat in Bergen op Zoom. Rechts op de achtergrond het stationsgebouw van de SS, gezien in oostelijke richting, juni 1932. Foto B.J. Dijkman (SNR)